Steaua în grupele Champions League

Ieri seară a fost meciul retur din play-off-ul pentru grupele Champions League, Legia-Steaua. Steaua s-a calificat în grupe după un rezultat de egalitate 2-2.

Deci ne-am calificat, dar nu fără emoții. Cred că este o chestie a noastră să fie cu emoții. Vezi meciul cu Ajax, e cel mai recent care îmi vine în minte.

Meciul a început cum nu se putea mai bine. Gol în minutul 7 Stanciu, gol în minutul 9 Piovaccari și Steaua deja avea 2-0 în primele 10 minute. Calificarea părea atât de aproape în acel moment, chiar m-am gândit la un 3-0. Știu, știu că părea prea mult, dar erau vulnerabili și merita încercat.

Au venit apoi niște momente mai slabe ale Stelei în care Legia a reușit să înscrie și apoi au continuat să aibă posesie și să ne atace.

Erau momente în care parcă revedeam meciul cu Middlesbrough, în sensul că prea eram înghesuiți în apărare și veneau peste noi cu mingea. Repriza a doua a fost mai bună pentru noi, am atacat, am avut încă câteva ocazii. Până la urmă a fost totul bine.

Poate mai puține cartonașe galbene data viitoare și mai puține lovituri libere din preajma careului. Cu o echipă mare eram taxați pentru atât de multe lovituri acordate.

Foarte bine au jucat: Piovaccari, Bourceanu, Szukala, Tănase, Gardoș.

Joi are loc tragerea la sorți pentru grupe și partea proastă este că Steaua este în urna a patra.